Jeskyně Výpustek

Velikost textu: A A A

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek

Přestože Moravský kras může být pro mnohé z nás z ruky, jedná se o místo, které stojí za návštěvu. Skrývá v sobě velké množství nádherných rozmanitých přírodních útvarů, které stojí za návštěvu. Nejznámnější jsou Punkevní jeskyně spolu s propastí Macocha. Neméně pozoruhodným výletem je ovšem i návštěva jeskyně Výpustek.

Výlet do Výpustku začněte v městečku Křtiny. Toto sympatické městečko 23 km od Brna stojí samo o sobě za návštěvu. Zámek Křtiny a přilehlý chrám Jémna Panny Marie jsou architektonické skvosty, v samotném zámku si jde zajistit i ubytování a přespání. Barokní chrám bývá označován jako „perla“ Moravy, jedná se totiž o významnou stavbu architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Jeskyně Výpustek se nachází cca kilometr jihozápadně od Křtin.

Přestože jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy v Moravském krasu, v minulosti o něm příliš slyšet nebylo. Je to proto, že jeskyně a její okolí byla vojenským prostorem pod nejvyšším stupněm ochrany. Od 60. let minulého století byl totiž v jeskynním komplexu vybudován protiatomový kryt a Výpustek se tak stal záložním vojenským zařízením s kapacitou pro 250 důstojníků. V případě ohrožení České republiky by se právě odtud rozhodovalo o dění. Nicméně vojáci se z Výpustku stáhli na konci roku 2001 a postupně se zpřístupnila veřejnosti.

K vojenským účelům ovšem tato krásná jeskyně nesloužila prvně. Armáda první republiky využívala prostory jeskyně ke skladu munice. V roce 1943 obsadili jeskyni Němci a vybudovali v ní podzemní továrnu, kde se vyráběla palivová vstřikovací čerpadla pro letecké motory. Jeskyni opustili po dvou letech svého působení v ní. Na prohlídce jeskyní uvidíte součástky, které zůstaly po německém působení.

Výpustek je znám již velmi dlouhou dobu. Osídlen byl před 15 000 lety. Dříve než lidmi byla osídlena jeskynním medvědem či lvem, jejichž kosti se ve Výpustku nalezli při těbě fosfátové hlíny ve 20. letech minulého století. Kosti jsou k vidění v přírodovědném muzeu v Brně.

Prohlídka jeskyně je dlouhá a skládá se především ze dvou fází. První část se nachází v zachovalém protiatomovém krytu, který je vestavěn v útrobách jeskyně. Uvidíte jednací místnost, kancelářské prostory, toalety, umívárny, ložnice, zařízení na čištění vzduchu či elektrický generátor. Atomový kryt je ve velice zachovalém stavu. Druhou částí prohlídky jsou prostory hlouběji v jeskyni mimo kryt. Na závěr prohlídky vám průvodce pustí zajímavou vizuální show v absolutní tmě, kde je jedná síně jeskyně ozdobena blikacími světýlky, které jsou dohromady s hudebním doprovodem silným a zajímavým zážitkem.

Sečteno podtrženo, jeskyně Výpustek je nesmírně zajímavá. Prohlídka nadchne svojí délkou (přes hodinu) a rozsahem. Určitě doporučujeme teplé oblečení s sebou.


Praktické informace:

Cena:
plné … 100,- Kč
senioři … 80,- Kč
studenti … 50,- Kč

Otevírací doba – záleží na ročním období, mají ovšem otevřeno v průběhu celého roku

Cesta: Jeskyně Výpustek leží asi 23 kilometrů od Brna, u cesty ze Křtin na Blanensku směrem na Adamov. Z Brna lze vyrazit přes Ochoz u Brna, z Blanska pak po silnici přes Lažánky a Jedovnice.

Bezplatné parkování je přímo v areálu jeskyně.

Štítky: zajímavá místa, jihomoravský kraj

Ubytování v okolí

Penzion u Rechů (10.9 km)
Blansko
cena od 650 Kč
Zobrazit více
Vila v Nětčicích (41.2 km)
Kyjov
cena od 450 Kč
Zobrazit více
Penzion U Studánky (42.2 km)
Strachotín
cena od 390 Kč
Zobrazit více
Ubytování U sjezdovky (49.4 km)
Dalečín
cena od 96 Kč
Zobrazit více
PŘIDAT/UPRAVIT OBJEKT
DOPORUČUJEME
Penzion Selský dvůr
Moravská Nová Ves
cena od 0 Kč
Zobrazit více
Penzion Bernáth
Krásnohorská Dlhá Lúka
cena od 10 EUR
Zobrazit více
Penzion JOPLE
x
cena od 13 EUR
Zobrazit více
Penzion U Bambuchů
Velké Karlovice
cena od 200 Kč
Zobrazit více
Hotel Perla Jizery
Josefův Důl
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Náš tip

Ubytování je také podnikání a musí se zdanit.

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt