Svatý Jan pod Skalou

Velikost textu: A A A

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i duchovně vibrující vesnice s klášterem Svatý Jan pod Skalou.

Svatý Jan pod Skalou leží přibližně 30km od Prahy a 5km od Berouna. Autem se tam dostanete po dálnici D5, ale můžete zvolit také vlakovou nebo autobusovou dopravu. Zejména vlak k využití přímo vybízí, neboť jeho časté spojení a strategické umístění zastávek v okolí Svatého Jana umožňuje několik zajímavých výletních cest.

Asi první písemná zmínka o obci pochází z roku 1037, kdy kníže Břetislav I. daroval kapli sv. Jana klášteru Ostrov u Davle. Ve 13. století byl u jeskyně sv Ivana vybudován klášter, od roku 1317 proboštství a od roku 1517 po zrušení ostrovského kláštera opatství. Současné budovy jsou z let 1653-1661. V letech 1726-1731 přestavěl jižní a západní křídlo kláštera patrně Kryštof Dienzenhofer. Klášter byl zrušen roku 1785 a proměněn na zámek. Od roku 1925 zde byla škola a v letech 1953-1958 dokonce věznice. V současné době najdeme v bývalém klášteře Svatojánskou kolej, Vyšší odbornou škola pedagogickou, a ekologické centrum Kavyl.

Kostel narození sv.Jana Křtitele je krásný a určitě stojí za prohlédnutí spolu s jeskyní, v níž podle pověští v 9.století žil poustevník Ivan. Prýští zde také pramen, který má podle legendy léčivé vlastnosti.

Nad klášterem a vesnicí se tyčí impozantní skalní stěna, na kterou si milovníci výhledů a zdolávání vrcholu můžou vystoupat po lesní cestě. Turisté také ocení okolní značené cesty vedoucí Českým krasem, které je můžou zavést k Bubovickým vodopádům, hradu Karlštejn nebo lomům zvaným Amerika. A to samozřejmě není zdaleka všechno! Český kras nabízí výlety jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro zkušené turisty nebo cyklisty. Strávit zde můžete půl dne, nebo několikadenní dovolenou. Proto byste si tuto krásnou lokalitu neměli nechat ujít.

Štítky: zajímavá místa, střední čechy, okolí prahy

Ubytování v okolí

Hotel Lokál Inn (24.8 km)
Praha 1
cena od 2050 Kč
Zobrazit více
Pension Boršov (25 km)
Praha 1
cena od 800 Kč
Zobrazit více
Hotel City Bell (25.7 km)
Praha 2 Vinohrady
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Pension PLATAN (26.2 km)
Praha 1
cena od 300 Kč
Zobrazit více
Pension U sv. Kryštofa (28.2 km)
Praha 10
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Hotel Villa Kyselka Mšené-lázně (44.2 km)
Mšené-lázně
cena od 600 Kč
Zobrazit více
PŘIDAT/UPRAVIT OBJEKT
DOPORUČUJEME
Penzion Selský dvůr
Moravská Nová Ves
cena od 0 Kč
Zobrazit více
Penzion Bernáth
Krásnohorská Dlhá Lúka
cena od 10 EUR
Zobrazit více
Privát Ždiar
Ždiar
cena od 10 EUR
Zobrazit více
Ubytování U Davidů
Štramberk
cena od 150 Kč
Zobrazit více
Ubytování Dětenice
Dětenice
cena od 250 Kč
Zobrazit více
Náš tip

Ubytování je také podnikání a musí se zdanit.

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt