Svatý Jan pod Skalou

Velikost textu: A A A

Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Prahy leží lokalita nazývaná Český Kras. Tato krásná oblast zahrnuje několik zajímavých míst, mezi které patří i duchovně vibrující vesnice s klášterem Svatý Jan pod Skalou.

Svatý Jan pod Skalou leží přibližně 30km od Prahy a 5km od Berouna. Autem se tam dostanete po dálnici D5, ale můžete zvolit také vlakovou nebo autobusovou dopravu. Zejména vlak k využití přímo vybízí, neboť jeho časté spojení a strategické umístění zastávek v okolí Svatého Jana umožňuje několik zajímavých výletních cest.

Asi první písemná zmínka o obci pochází z roku 1037, kdy kníže Břetislav I. daroval kapli sv. Jana klášteru Ostrov u Davle. Ve 13. století byl u jeskyně sv Ivana vybudován klášter, od roku 1317 proboštství a od roku 1517 po zrušení ostrovského kláštera opatství. Současné budovy jsou z let 1653-1661. V letech 1726-1731 přestavěl jižní a západní křídlo kláštera patrně Kryštof Dienzenhofer. Klášter byl zrušen roku 1785 a proměněn na zámek. Od roku 1925 zde byla škola a v letech 1953-1958 dokonce věznice. V současné době najdeme v bývalém klášteře Svatojánskou kolej, Vyšší odbornou škola pedagogickou, a ekologické centrum Kavyl.

Kostel narození sv.Jana Křtitele je krásný a určitě stojí za prohlédnutí spolu s jeskyní, v níž podle pověští v 9.století žil poustevník Ivan. Prýští zde také pramen, který má podle legendy léčivé vlastnosti.

Nad klášterem a vesnicí se tyčí impozantní skalní stěna, na kterou si milovníci výhledů a zdolávání vrcholu můžou vystoupat po lesní cestě. Turisté také ocení okolní značené cesty vedoucí Českým krasem, které je můžou zavést k Bubovickým vodopádům, hradu Karlštejn nebo lomům zvaným Amerika. A to samozřejmě není zdaleka všechno! Český kras nabízí výlety jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro zkušené turisty nebo cyklisty. Strávit zde můžete půl dne, nebo několikadenní dovolenou. Proto byste si tuto krásnou lokalitu neměli nechat ujít.

Štítky: zajímavá místa, střední čechy, okolí prahy

Ubytování v okolí

Hotel Lokál Inn (24.8 km)
Praha 1
cena od 2050 Kč
Zobrazit více
Pension Boršov (25 km)
Praha 1
cena od 800 Kč
Zobrazit více
Hotel City Bell (25.7 km)
Praha 2 Vinohrady
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Pension PLATAN (26.2 km)
Praha 1
cena od 300 Kč
Zobrazit více
Pension U sv. Kryštofa (28.2 km)
Praha 10
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Hotel Villa Kyselka Mšené-lázně (44.2 km)
Mšené-lázně
cena od 600 Kč
Zobrazit více
PŘIDAT/UPRAVIT OBJEKT
DOPORUČUJEME
Penzion JOPLE
x
cena od 13 EUR
Zobrazit více
Penzion U Bambuchů
Velké Karlovice
cena od 200 Kč
Zobrazit více
Ubytování U Davidů
Štramberk
cena od 150 Kč
Zobrazit více
Hotel Perla Jizery
Josefův Důl
cena od 400 Kč
Zobrazit více
Hotel Chata
Volary
cena od 500 Kč
Zobrazit více
Náš tip

Ubytování je také podnikání a musí se zdanit.

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt